💪🏻💪🏻💪🏻 Efter förra helgens matcher har vi nu tre lag som har läge på kvalplatsen. SIF har i dag 49 poäng, samma som Dalkurd men med elva måls bättre målskillnad. Två poäng bakom skuggar Karlstad som förra helgen slog Dalkurd hemma på Tingvalla.
❌ SIF har en obesegrad svit på hela sex matcher. Det är det positiva. Det negativa är att vi haft svårt att vinna. Av de här sex matcherna har fyra varit kryss. En trepoängare i dag vore minst sagt läglig.
♟ Rasmus Bonde, som gjorde succé på sin vänsterbackplats under våren, är tillbaka i rödvitt. Hans låneavtal tog slut i juli men nu har SIF och AIK kommit överens om en till utlåning.
🚌 Vi hoppas på stort följe till Täby i dag. En gratisbuss reser från Sandviken och dessutom brukar många exil-sandvikare alltid vara på plats när rödvitt spelar i Stockholm.
⚽️ Täby ligger idag på nedflyttningsplats med två poäng upp till säker mark. Senast vi möttes vann rödvitt med 4-1 och Naeem Mohammed gjorde hattrick.
Snack med Thomas Gabrielsson inför dagens match:
Hur ser ni på läget i tabellen och det faktum att vi fortsatt ligger tvåa trots oflyt med resultaten?
- Först och främst är det viktigt att vi har allt i egna händer, men nu är det viktigt att vi enbart fokuserar på matchen som kommer.
- Vi har flera roliga matcher framför oss, såna matcher man vill spela.
Vad betyder det att Bonde är tillbaka i laget?
- Det är otroligt kul att han är tillbaka på träningarna och i gänget, nu har vi ännu mer konkurrens på hans position.
- Han är dessutom väldigt omtyckt av alla i laget, och det är viktigt också.
Hur har ni pratat om matchen mot Haninge (2-2) och det tunga kvitteringsmålet i slutminuterna?
- Vi tycker att vi gör framsteg i vissa saker, och vi gör mycket bra som vi kan ta med oss.
- Framför allt andra halvlek tar vi med oss.
Vad har varit veckans snackis i omklädningsrummet?
- Givetvis att Bonde är tillbaka. Alla är glada över det.
Vad blir viktigast för att vi ska vinna idag?
- Att vi följer vår plan hela matchen och att alla verkligen visar rätt inställning.
- Det kommer att bli en riktigt tuff match, vi möter ett lag som spelar för sin överlevnad i Ettan.
Vad fick dig att skratta i veckan?
- Martins fotbad efter träningen i onsdags. Att en gammal bandymålvakt inte tål kyla var förvånande.
Vad var det coolaste som hände under träningsveckan?
- Olof Mård i en-mot-en-spelet på torsdagsträningen, han såg ut som Ronaldo Nazario.
- Han hade överstegsfinter som var helt otroliga. Jag blev hänförd av de skillsen.
Hur är läget i truppen gällande skador/sjukdomar/avstängningar?
- Sebbe Wigerbäck, Kevin Pacha och Emil Bellander är alla skadade men har tagit stora steg under veckan. Bella är nära spel. Deniz Yaldir är sjuk.
- Marcus Hägg var med på träning för första gången på länge i veckan. I onsdags var han med och körde uppvärmning med laget och i torsdags var han med hela träningen när vi körde ett lugnt pass.