Herrarna reser idag till Stockholm för match mot säsongsstartens överraskningslag Haninge som efter fyra matcher ännu inte släppt in något mål.
Vi ger er läget inför matchen.
Vårt herrlag har efter förlusten mot Örebro Syrianska i premiären tre raka matcher med poäng.
Först två segrar mot Motala och Team TG och därefter 1-1 mot Vasalund.
Trots att det inte blev någon seger senast så var det kanske den bästa prestationen hittills under säsongen. Någonting att bygga vidare på, säger tränare Thomas Gabrielsson.
- Vi gör en bra match och känner att vi kan ta alla tre poäng. Vi känner också att det fortfarande finns mycket kvar att utveckla i spelet. Men vi tar med oss många bra saker från den matchen.
Sedan senaste seriematchen har laget dessutom hunnit med en DM-match mot Forsbacka där man vann med 1-0.
- Den matchen gjorde veckan lite annorlunda men vi har jobbat på bra och är redo för Haninge, säger TG.
Dagens motståndare Haninge är seriens stora överraskningslag så här långt. Efter fyra matcher står laget på åtta poäng och man har faktiskt ännu inte släppt in något mål.
- Alltid starkt att hålla nollan, men förr eller senare släpper man ju in mål och det målet ska vi försöka göra, säger TG.
- Men Haninge är ett bra lag som startat säsongen stabilt.
Idag saknas Tobias Wennergrund som blir pappa i dagarna samt Pontus Norrby som är avstängd. Det betyder att P19-målvakten Melker Bohlin tar plats i truppen i dag.
Noa Ersa Engberg är sjuk medan Jabir Abdihakim Ali, Jimmy Hansson och Tim Hartzell missar matchen på grund av skador.
Matchen sänds som vanligt av våra lokaltidningar.
Vi tackar vår bortavärd Tempo.