Blott fyra dagar efter matchen mot AIK sadlar Rödvästarna om och åker ner till Västergötland för att drabba samman med Alingsås FC i jakten efter nya poäng i Elitettan.
Alingsås är en relativt ny klubb (bildades 2017) och har en del likheter med SIF. Förutom att båda lagen är nykomlingar i Elitettan så är motståndarna för denna omgång ett fysiskt tufft lag. Alingsås huserar efter sin senaste vinst borta mot Mallbackens IF Sunne på åttonde plats med 4 insamlade poäng medan SIF går in i matchen med 3 poäng och en elfte plats.
- Det är ett fysiskt starkt lag som vi kommer att möta, de är nykomlingar men har rutin eftersom de har spelare med erfarenhet båda från Elitettan och Allsvenskan. Det är ett bra tränat gäng och det kommer nog att smälla rejält, säger tränare Marcus Larsson.
Matchen spelas utan publik klockan 18.30 på Mjörnvallen och kan ses på gd.se, arbetarbladet.se samt på sportexpressenplay.se.
Publicerat av Roni Hajo